Gılaf-ı Reyya

Gılaf-ı Reyya: Osmanlı’dan Günümüze Koku Şişeleri”Turkish and Islamic Arts Museum

OSMANLI’DAN GÜNÜMÜZE KOKU ŞİŞELERİ
BEKİR KANTARCI KOLEKSİYONU
TÜRK VE İSLAM ESERLERİ MÜZESİ
2 MAYIS – 22 MAYIS

“Gılaf-ı Reyya: Osmanlı’dan Günümüze Koku Şişeleri” sergisi sanatseverle buluştu
Koleksiyoner Bekir Kantarcı’nın koleksiyonundan oluşturulan “Gılaf-ı Reyya: Osmanlı’dan Günümüze Koku Şişeleri” sergisi Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde açıldı.
Ümit Aksoy |

Sergide, 18. yüzyıldan 20. yüzyılın ortalarına koku şişesi koleksiyonundan bir seçki sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Bekir Kantarcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, serginin hikayesinin 35 yıl öncesine dayandığını belirterek, “Kokuyla üniversite yıllarında ilgilenmeye başladım. Zaman içerisinde kokuyla ilişkim, ilgi boyutundan çıkarak profesyonel bir anlama dönüştü. Kokuların ve şişelerin üretim ve tasarım sürecine dair araştırmalar, uluslararası fuarları takip etme, parfüm müzelerini dolaşma, eski parfümlere dair kitapları okuma gibi süreçlerle mesele giderek büyümeye başladı. O zamanlar kendimi bir koleksiyoner olarak tahayyül etmemiştim ama küçük de olsa bir idealim vardı. Geldiğim noktada, bir hayalle başlayan bu yolculuk, zengin bir koleksiyona dönüştü. Bunun en büyük nedeniyse sanata, kültüre, medeniyetimizin zengin birikimine olan ilgimdi.” dedi.

https://www.aa.com.tr/tr/kultur/gilaf-i-reyya-osmanli-dan-gunumuze-koku-siseleri-sergisi-sanatseverle-bulustu/3208735

YouTube player

Istanbul Perfume Workshop Парфюмь Мастеркласс: Create your Own Oriental Turkish-Ottoman Perfume .Perfume Workshop in Sultanahmet,Istanbul,Turkey : Create your Own Oriental Turkish-Ottoman Perfume in Harem style.

www.istanbulperfumeworkshops.com

Perfume Workshop in Sultanahmet,Istanbul,Turkey : Create your Own Oriental Turkish-Ottoman Perfume by Les Arts Turcs Masters.
Contact info@lesartsturcs.com

www.lesartsturcs.com
Instagram @lesartsturcsofficial
Tel/Whatsapp 0090 536 235 59 90
https://www.lesartsturcs.com/contact-us/
Google Maps : https://maps.app.goo.gl/TTLhrZpt3MgU5…

Les Arts Turcs – Art Gallery & Studio
Alemdar Mah Incili Çavus Sok.Behind of Underground Cistern Exit.
No: 19 Floor : 3
Sultanahmet 34400
Istanbul, Turkey
https://www.lesartsturcs.com